Essence Two Drawer Nightstand
The Essence Two Drawer Nightstand gracefully contrasts hand textured metal pulls with an exquisite white oak frame. Perched delicately atop tapered legs.
Product Details
| Shown in Blonde Finish | – |
|---|
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Honed marble delicately rests atop the exquisite white oak frame of the Essence Nightstand. An alluring, open focal point with graceful curves and hand cast metal hardware.
| Shown in Blonde Finish | – |
|---|---|
| ‘Anti-Tip kit’ provided. | – |
| Marble has natural variations and its figure may vary from piece to piece | – |
| Weight | 174.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 28 × 30 in |
| Brand | Theodore Alexander |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blonde |
| Style | Casual |
| Collection | Essence |
"*" indicates required fields
The Essence Two Drawer Nightstand gracefully contrasts hand textured metal pulls with an exquisite white oak frame. Perched delicately atop tapered legs.
| Shown in Blonde Finish | – |
|---|
A harmonious blend of exquisite textures and materials. The white oak Essence Media Cabinet elevates its space through slender, upright accent lines and a metal sled base. This cabinet is both versatile and functional and includes ventilation and openings for electrical components and one adjustable shelf.
| Shown in Opal Finish | – |
|---|---|
| ‘Anti-Tip kit’ provided. | – |
The Essence Dresser gracefully contrasts hand textured metal pulls with an exquisite white oak frame. Six drawers perch delicately atop tapered legs.
| Shown in Opal Finish | – |
|---|---|
| ‘Anti-Tip kit’ provided. | – |
The Essence Dresser gracefully contrasts hand textured metal pulls with an exquisite white oak frame. Six drawers perch delicately atop tapered legs.
| Shown in Bloned Finish | – |
|---|---|
| ‘Anti-Tip kit’ provided. | – |
The Essence Three Drawer Nightstand gracefully contrasts hand textured metal pulls with an exquisite white oak frame. Perched delicately atop tapered legs.
| Shown in Opal Finish | – |
|---|
Transitional styling and a slight rustic charm combine to create the simple, yet attractive look of this two drawer night stand. Antique pewter finished hardware elevate the vintage look of this piece.
Kenlin Rite-Trak drawer guide system (metal on metal)
Made in the USA
Solid wood and wood veneers
antiqued pewter finished hardware
Mortise and tenon construction for strength and stability
Dimensions
Depth: 16″
Height: 27.5″
Length: 28″
Made In The USA
500 American Craftsmen In The Virginia Mountains
100 + Years
100 Plus Years Of Making Quality Furniture Right Here In The USA.
SUSTAINABLE COUNCIL
Vaughan-Bassett is a founding member of the Sustainable Furniture Council.
LARGEST U.S. MAKER
Vaughan Bassett Is The Largest U.S. Maker Of Solid Wood Bedrooms.
ONE FOR ONE
Since 2007, Over 1 1/2 Million Trees Have Been Planted By Vaughan Bassett.
Free Delivery - Not Available In Store
What a delightful take on rustic industrial style. Whether modern loft or modern farmhouse, this nightstand makes itself at home. The wispy whitewash palette enhances without covering the grain for that weathered look you crave. Elongated drawer pulls elevate the aesthetic. Inclusion of USB plug-ins is such a bright idea.
Bring Bungalow charm to your bedroom with this 2 drawer night stand with custom-designed drawer cup pulls.
| LM Co Home Bungalow Collection by Ben and Erin Napier of HGTV”s Home Town fame | Yes |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| French Dovetail Drawer Construction; | Yes |
| Ultra-smooth drawer interiors and self-closing dual steel ball bearing drawer guides located under each drawer | Yes |
| LM Co Home Bungalow Collection by Ben and Erin Napier of HGTV’s Home Town fame | Yes |
Attractive and inspired with three bamboo framed drawers fronts and carved bamboo posts. The custom designed hardware replicates woven bamboo used throughout the collection.
| Dimensions | 32W x 20D x 30H in. |
|---|---|
| Weight | 101.00 lbs |
The Napa nightstand provides bedside storage with three soft close drawers and elegant ring-pull hardware.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 32W x 18D x 32H in. |
|---|
| Dimensions | 29″W x 18″D x 29″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 73.66cm W x 45.72cm D x 73.66cm H |
| Construction & Features | 2 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | on/off touch lighting control |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.