The Tribeca nightstand pairs traditional design to simpler lines and stunning rustic style. The details of natural wood are highlighted by the Aurum finish. Each of the three drawers has a textured metal pull tab in Barlow finish. A two-port USB charging unit is included.
Product Details
| Cubes | 13.67 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 333 Aurum |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Tribeca |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 121.0 |
| Total Shipping Weight | 121.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Natural characteristics in the wood are a normal part of this finish and make each piece unique | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Three soft-close drawers with steel tab pulls in Barlow finish | Yes |
| White oak solids and veneers in Aurum finish | Yes |
| Two-port A+C USB charging unit | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
| Qty On Hand | 22 |
