Ivory Key Grotto Isle Dresser
The nine drawer dresser provides ample storage in the bedroom for clothes and accessories.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 68.25W x 20D x 39H in. |
|---|---|
| Weight | 254.00 lbs |
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19 × 39.75 in |
| Brand | Tommy Bahama Home |
| Color | White |
| Detail Color | SOMERS ISLE |
| Style | CASUAL TRANSITIONAL |
| Collection | Ivory Key |
"*" indicates required fields
The nine drawer dresser provides ample storage in the bedroom for clothes and accessories.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 68.25W x 20D x 39H in. |
|---|---|
| Weight | 254.00 lbs |
| Dimensions | 82W x 40D x 36H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 73 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
Apply any Lexington Upholstery fabric or your own custom fabric to create a stool that reflects your personal style. The Somers Isle finish, a crisp white coloration with subtle parchment highlights, is available only as shown.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 19W x 23D x 46H in. |
|---|---|
| Seat Height | 30 in. |
| Inside Width | 19 in. |
| Inside Depth | 18 in. |
The smaller scale dresser is ideal in second bedrooms providing 8 drawers for storage.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 48.25W x 20D x 36.75H in. |
|---|---|
| Weight | 193.00 lbs |
The crisp white coloration with subtle parchment highlights is a perfect complement to the leather wrapped rattan inspired frame and woven raffia panels. The decorative finials are finished in silver leaf.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 82W x 91D x 61H in. |
|---|
Features bent rattan with leather bindings, swivel seat and kick plate. For an upcharge, choose from our fabric and leather selection or send us your fabric and we will customize the seat for a personal touch. See store for details.
| Swivel | Yes |
|---|
| Dimensions | 23W x 21D x 36H in. |
|---|
Belly up to a Tiki bar on this sturdy stool crafted from bleached plantation grown Mahogany and hand woven Kubu.
The horizontal slats across the back allows the woven cream fabric, upholstered seat and back, to be visible creating an airy contemporary feel. The standard fabric is a Golden Bamboo, is a textured woven in a golden ivory coloration.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Seat Height | 24 in. |
|---|---|
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 19 in. |
| Dimensions | 21W x 24D x 36.75H in. |
| Weight | 51.00 lbs |
Linger over conversations and relaxing meals — in comfort and style with the Boheme barrel-back, 39-inch-high counter stools. Design details are delightful, with a nail-lined gimp welt lining the outside of the seat and back, with each stool covered in a soft gray Antwerp Linen fabric. The textural Antique Milk White finish is a nearly opaque brush-painted look over a soft brown surface.
| Fabric | Yes |
|---|
| Copper footrestGimp welt with nails line the outside of the seat and the chair backAntwerp Linen fabricDistressing: Chopping, wormholes, gouging, raspingFinish: Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush | Yes |
|---|---|
| Fabric | 100% Linen |
| Carton Height | 42.25 |
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 44.00 |
| Carton Width | 26.00 |
| Depth | 24.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Antwerp Linen; Fabric Contents: 100% Linen; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 39.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Quartered Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Antwerp-Linen-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 25 |
| Seat Width | 22.5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 22.50 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes, gouging, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 28.6 |
| Image Role Data | {“5750_25350_MWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_75203_SLV_25350_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5750_75203_25350_MWD_50002_LTWD_room”:[“Room Image 2″],”5750_75206_25350_MWD_85001_MULTI_room”:[“ |
Free Delivery - Not Available In Store
A touch of rustic-industrial style is such a fashion-forward choice, and this barstool doesn’t disappoint. Set this barstool by the kitchen bar for a visually intriguing mix of new and old.
This swivel counter stool features incredible detailing through its leather wrapped rattan base with split rattan wrapped frame. This highlights its intricate herringbone pattern of woven rattan on the outside arms and back. It is available as shown in its standard fabric: Sailcloth – a tight linen weave construction in an ivory and gold coloration.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Seat Height | 24 in. |
|---|---|
| Inside Width | 19 in. |
| Dimensions | 22.25W x 22.5D x 37.75H in. |
| Arm Height | 29.75 in. |
| Inside Depth | 19.5 in. |
| Weight | 37.00 lbs |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.