Table Lamp with Art Glass Shade – Oak / 035 Fayetteville
Crafted in solid, quartersawn white oak.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Cottage-style back slats and a copper foot rest are examples of stunning craftsmanship on this stool, which can be made in either bar or counter height. Available in solid oak or cherry.
| Dimensions | 21 × 18.5 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Cottage |
| Collection | Mission |
"*" indicates required fields
Crafted in solid, quartersawn white oak.
A distinctive rocker with flared back arms supported by corbels, based on an original design from L. & J.G. Stickley. Available in solid oak.
| Rocker | Yes |
|---|
For our Bar and Counter Stools, a 15 1/2-inch diameter upholstered seat is finished with neat nailhead trim and swivels upon a solid oak or cherry base. Corbeled legs are joined by a curved foot rest with brass scuff protectors. The shorter Counter Stool pairs beautifully with our Mission-style Gathering Island. Available in solid oak or cherry.
| Swivel | Yes |
|---|
Adapted from an original L. & J.G. Stickley Mission design and part of the original April 1989 reissued Mission Collection, this china cabinet features adjustable glass shelves with plate grooves, and interior lights with dimmer switch. A storage drawer behind the left door contains a Pacific Silvercloth® liner. Available in solid oak.
| Storage | Yes |
|---|
| Storage | Yes |
|---|
This swivel counter stool features incredible detailing through its leather wrapped rattan base with split rattan wrapped frame. This highlights its intricate herringbone pattern of woven rattan on the outside arms and back. It is available as shown in its standard fabric: Sailcloth – a tight linen weave construction in an ivory and gold coloration.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Seat Height | 24 in. |
|---|---|
| Inside Width | 19 in. |
| Dimensions | 22.25W x 22.5D x 37.75H in. |
| Arm Height | 29.75 in. |
| Inside Depth | 19.5 in. |
| Weight | 37.00 lbs |
Capture the palette of sand and surf and the organic textures of cottage waterfront living with the chic classic spindle-back Bermuda Counter Chair in the brush-textured whitewashed Surf finish. Crafted of Beech wood with a metal footrest, the counter chair seat is 40 ¾ inches high.
| Alternate Finish Items | 6350-75350-46 6350-75350-95 |
|---|---|
| Carton Height | 42.75 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 32.00 |
| Carton Width | 26.50 |
| Depth | 24.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 39.75 |
| Material Description | Beech |
| Material Filter | Wood |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 24.25 |
| Seat Width | 19.75 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 19.75 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting and wire brushing |
| Weight | 18.5 |
| Image Role Data | {“6350_75206_46_350_80_room”:[“Room Image 1″],”6350_75350_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6350_75350_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6350_75350_80_stra |
Perfect for when the kiddos come home from school and need a snack or help with their homework, this counter stool is just the thing for comfortable seating at your kitchen island. Solid oak has been steam bent to create a sturdy framework for this classic stool and the banana leaf woven seat has been reinforced with a wood base. Gently curved metal cross bracing adds a touch of contrast and additional strength.
| Item Weight | 15 |
|---|---|
| Materials | Oak, Metal and Woven Rattan |
| Weight Capacity | 250 |
| Dimensions | W:20 x D:20.5 x H:37.5 |
The Eastbluff design offers the exceptional comfort of an upholstered seat and back. The protective metal kick plate on the foot stretcher is finished in aged bronze. As shown, the fabric is Ventura pattern 423311.
| Fabric | Yes |
|---|
| Seat Height | 24 in. |
|---|---|
| Dimensions | 23W x 24.25D x 37H in. |
| Arm Height | 30.5 in. |
| Inside Width | 20.5 in. |
| Inside Depth | 19.75 in. |
Features bent rattan with leather bindings, swivel seat and kick plate. For an upcharge, choose from our fabric and leather selection or send us your fabric and we will customize the seat for a personal touch. See store for details.
| Swivel | Yes |
|---|
| Dimensions | 23W x 21D x 42H in. |
|---|
Features bent rattan with leather bindings, swivel seat and kick plate. Standard upholstery fabric is Macadamia, a basket weave pattern in a golden sand coloration.
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Seat Height | 24 in. |
|---|---|
| Dimensions | 22.75W x 20.5D x 36H in. |
| Inside Width | 18.5 in. |
| Inside Depth | 17.75 in. |
| Weight | 35.00 lbs |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.