Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
You may be interested in…
4/6-5/0 Panel Headboard
Product Details
| 4/6-5/0 Panel Headboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
|---|---|
| 4/6-5/0 Panel Headboard | 50270-50271-50272 Queen Panel Bed Fully Assembled Size: 63 3/4″ wide x 85 1/8″ deep x 60″ high |
| Dimensions | 63.75″W X 01.75″D X 60.00″H |
| Weight | 90.39 lbs |
| 50270-50271-50272 Queen Panel Bed Fully Assembled Size: 63 3/4″ wide x 85 1/8″ deep x 60″ high | Yes |
5/0 Panel Footboard
Product Details
| 5/0 Panel Footboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
|---|---|
| 5/0 Panel Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support leg(s) with a built-in leveler attached to each slat |
| Dimensions | 63.75″W X 02.50″D X 17.00″H |
| Weight | 31.97 lbs |
| Includes wood support slats for bedding and wood support leg(s) with a built-in leveler attached to each slat | Yes |
5/0-6/6 Panel Bed Rails
Product Details
| 5/0-6/6 Panel Bed Rails | Constructed of Cherry veneer with metal accents |
|---|---|
| Dimensions | 81.00″W X 01.00″D X 10.75″H |
| Weight | 52.91 lbs |
6/0-6/6 Panel Footboard
Product Details
| 6/0-6/6 Panel Footboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
|---|---|
| 6/0-6/6 Panel Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support leg(s) with a built-in leveler attached to each slat |
| Dimensions | 79.75″W X 02.50″D X 17.00″H |
| Weight | 40.79 lbs |
| Includes wood support slats for bedding and wood support leg(s) with a built-in leveler attached to each slat | Yes |
6/0-6/6 Panel Headboard
Product Details
| 6/0-6/6 Panel Headboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
|---|---|
| 6/0-6/6 Panel Headboard | 50280-50281-50272 King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 85 1/8″ deep x 60″ high |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | 50280-50281-50282 California King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 89 1/8″ deep x 60″ high |
| Dimensions | 79.75″W X 01.75″D X 60.00″H |
| Weight | 114.64 lbs |
| 50280-50281-50272 King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 85 1/8″ deep x 60″ high | Yes |
| 50280-50281-50282 California King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 89 1/8″ deep x 60″ high | Yes |
Bedroom
Product Details
| Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework | Yes |
|---|---|
| All drawers have dovetail joinery and ball bearing extension guides | Yes |
| Bottom drawer has a Cedar veneer bottom, all others are felt-lined | Yes |
| Dust panel under bottom drawer | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 40.00″W X 19.00″D X 54.00″H |
| Weight | 198.41 lbs |
Home Office
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Rocker | Yes |
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Gas lift height adjustment handle | Yes |
| Adjustable seat height from floor: 17 1/2″ – 21 1/2″ | Yes |
| Swivel and five-prong tilt base with rocker tension adjustment knob | Yes |
| Equipped with casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring | Yes |
| Upholstered with 100% Polyester | Yes |
| Cleaning Code: S | Yes |
| Dimensions | 20.25″W X 27.50″D X 38.00″H |
| Weight | 44.09 lbs |
Maisie Bookcase
Product Details
| Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal accents | Yes |
|---|---|
| Four fixed shelves | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 40.00″W X 14.50″D X 78.50″H |
| Weight | 141.09 lbs |
Maisie King Panel Bed
Product Details
| 5/0-6/6 Panel Bed Rails | Constructed of Cherry veneer with metal accents |
|---|---|
| 6/0-6/6 Panel Headboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | 50280-50281-50272 King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 85 1/8″ deep x 60″ high |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | 50280-50281-50282 California King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 89 1/8″ deep x 60″ high |
| 6/0-6/6 Panel Footboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
| 6/0-6/6 Panel Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support leg(s) with a built-in leveler attached to each slat |
Maisie Lateral File Cabinet
Product Details
| Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal accents | Yes |
|---|---|
| Two file drawers have dovetail joinery, ball-bearing extension guides, and accept letter or legal size files | Yes |
| Anti-tip interlock system installed | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 36.00″W X 22.00″D X 30.50″H |
| Weight | 92.59 lbs |
Maisie Mirror
Product Details
| Constructed of hardwood solid with metal framework | Yes |
|---|---|
| Framed, beveled-edge mirror | Yes |
| Attaches to dresser with included bolts and two upright support rails | Yes |
| Dimensions | 35.50″W X 01.75″D X 42.00″H |
| Weight | 38.58 lbs |
Maisie Rectangle Cocktail Table
Product Details
| Constructed of Poplar solid and Cherry veneer | Yes |
|---|---|
| Beveled-edge glass top | Yes |
| Center fixed shelf | Yes |
| Two drawers have dovetail joinery, and ball bearing extension guides | Yes |
| Equipped with removable casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring. | Yes |
| Dimensions | 50.00″W X 26.00″D X 18.00″H |
| Weight | 148.81 lbs |
Maisie Round Cocktail Table
Product Details
| Constructed of Poplar solid and Cherry veneer | Yes |
|---|---|
| Beveled-edge glass top | Yes |
| Center fixed shelf | Yes |
| Drawer has dovetail joinery and wood-on-wood guides | Yes |
| Equipped with removable casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring | Yes |
| Dimensions | 38.00″W X 38.00″D X 18.00″H |
| Weight | 110.67 lbs |
Maisie Writing Desk
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of hardwood solid and Cherry veneer | Yes |
|---|---|
| All drawers have dovetail joinery and ball-bearing extension guides, two outside storage drawers have felt-lined bottoms | Yes |
| Dimensions | 60.00″W X 24.00″D X 30.50″H |
| Weight | 101.41 lbs |
Occasional Tables
Product Details
| Constructed of Poplar hardwood solid and Cherry veneer | Yes |
|---|---|
| Beveled-edge glass top | Yes |
| Center fixed shelf | Yes |
| Drawer has dovetail joinery, and ball bearing extension guides | Yes |
| Dimensions | 14.00″W X 25.00″D X 24.50″H |
| Weight | 72.75 lbs |
Woodridge Cavern Black Rectangular Cocktail Table
Enjoy classic design with a rustic finish in this Woodridge Rectangular Cocktail Table with 4 removable top trays, tapered legs, and X-cross sidebars in Cavern Black finish. Use cocktail table with or without the individual tray tops.
Woodridge Dining Chair with Upholstered Seat
Dine in luxurious, rustic style with the Woodridge collection, featuring this wood, diamond back side chair in Sierra Brown finish with an upholstered seat in a natural linen fabric, mushroom. Custom upholstered seats are available in-store. Chairs are sold in pairs only.
Woodridge Dining Chair with Upholstered Seat
Dine in luxurious, rustic style with the Woodridge collection, featuring this wood, diamond back arm chair in Sierra Brown finish with an upholstered seat in a natural linen fabric, mushroom. Custom upholstered seats are available in-store. Chairs are sold in pairs only.
Woodridge Sierra Brown Bench
Combine the Woodridge bench opposite side chairs at your dining room table or use it as a stand-alone bench in a hallway, sitting room, bedroom, or entryway. The Woodridge dining collection offers luxurious, rustic styling with this upholstered wood bench with an elegant diamond back pattern in Sierra Brown finish. The seat is upholstered in a natural linen fabric, Mushroom. Custom upholstered seats are available in-store.