Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Saint German Server lyrically blends a medley of four neutral finishes: Mercantile White, Merino Blue, Stonewash and Antique Milk Paint. Packed with both style and storage, the buffet server features two drawers behind the center set of doors, a drop-in felt liner and black drop-in silverware tray and two adjustable wood shelves behind each right and left door and one adjustable shelf behind each center door.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doorsTwo drawers behind center set of doorsRight drawer has black drop-in felt linerLeft drawer has black drop-in silverware trayDrawer opening: 17 1/2W x 13D x 5HTwo adjustable wood shelves behind each right and left door and one adjustable shelf be | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 268.40 |
| Carton Width | 75.75 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 17.5W x 13D x 5H |
| Drawer Handle Finish | Dark Metal with Gold Highlights |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Maple Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 6 |
| Sales Panel | HF-5750-Wt-Mer-Sw-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, gouging, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 224.4 |
| Image Role Data | {“5750_75900_MULTI_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_75900_MULTI_50003_WH_room”:[“Room Image 1″],”5750_75900_MULTI_50001_GLD_room2”:[“Room Image 2”],”5750_75213_SLV_25350_MWD_75900_MULTI_50001 |