Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
You may be interested in…
Newport D5430-01 Dining Cabinet
Product Details
| Dimensions | 48″W x 18″D x 80″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 45.72cm D x 203.2cm H |
| Construction & Features | 4 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 2 adj. wood framed tempered glass shelves w/plate grooves and 1 fixed wood framed tempered glass shelf w/plate grooves behind the doors |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers in the middle |
| Construction & Features | 2 bottom wood doors ; 1 adj. wood shelf behind each door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Newport D5430-01B Wood Dining Cabinet Base KD
Product Details
| Dimensions | 48″W x 18″D x 80″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 45.72cm D x 203.2cm H |
| Construction & Features | 4 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 2 adj. wood framed tempered glass shelves w/plate grooves and 1 fixed wood framed tempered glass shelf w/plate grooves behind the doors |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers in the middle |
| Construction & Features | 2 bottom wood doors ; 1 adj. wood shelf behind each door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Newport D5430-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Product Details
| Dimensions | 48″W x 18″D x 80″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 45.72cm D x 203.2cm H |
| Construction & Features | 4 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 2 adj. wood framed tempered glass shelves w/plate grooves and 1 fixed wood framed tempered glass shelf w/plate grooves behind the doors |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers in the middle |
| Construction & Features | 2 bottom wood doors ; 1 adj. wood shelf behind each door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Newport D5430-14 Buffet
Product Details
| Dimensions | 64″W x 18″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 162.56cm W x 45.72cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 3 felt lined top drawers with appearance of 4 drawers |
| Construction & Features | 4 wood doors ; 1 adj. wood shelf behind each door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Newport D5430-15 Server
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 54″W x 18″D x 44″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 137.16cm W x 45.72cm D x 111.76cm H |
| Construction & Features | 2 felt lined top drawers |
| Construction & Features | 2 shutter wood doors on sides ; 2 adj. wood shelves behind each door |
| Construction & Features | wine storage rack and 2 drawers in the center |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Newport D5430-20 Rectangular Dining Table
Product Details
| Dimensions | 68″W x 38″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 96.52cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 86″x38″x30″ with one center removable leaf (18″/pc) |
| Construction & Features | metal slide |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Newport D5430-25 Round Dining Table
Product Details
| Dimensions | 52″W x 52″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 132.08cm W x 132.08cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 70″x52x30″ with one center removable leaf (18″/pc) |
| Construction & Features | metal slide |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Newport D5430-42 Rectangular Counter Table
Other
| table can be extended to 58″x42″x36″ with one butterfly leaf (11.5″/pc) | Yes |
|---|---|
| metal guides | Yes |
| 2 shutter wood doors and 1 adj. wood shelf behind each door | Yes |
| levelers | Yes |
| weight capacity: 200 lbs for top and 100 lbs for each shelf | Yes |
Newport D5430-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Product Details
| Dimensions | 20″W x 23″D x 39″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 50.8cm W x 58.42cm D x 99.06cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and wood slat back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 56″W x 17″D x 19″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 142.24cm W x 43.18cm D x 48.26cm H |
| Construction & Features | upholstered seat |
| Construction & Features | storage under the seat |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 500 lbs |
Newport D5430-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
Product Details
| Dimensions | 56″W x 27″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 142.24cm W x 68.58cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and back with nailhead decoration |
| Construction & Features | wood arms |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 500 lbs |
Newport D5430-82 Counter Dining Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Other
| upholstered seat and wood slat back | Yes |
|---|---|
| 4 wood stretchers | Yes |
| metal wrap on the front stretcher | Yes |
| floor protectors | Yes |
| weight capacity: 300 lbs | Yes |