Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
The Valora credenza combines quintessential elements of Art Deco designslick metal finishes, geometric shapes and straight, smooth lines. Sandblasted oak veneers in a weathered greige finish complement cast aluminum overlays on the four push-to-open doors. The exquisitely textured metal shimmers in a graphite finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 43.34 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – Graphite and WDF – Weathered Greige |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Entertainment Credenza |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 386.0 |
| Total Shipping Weight | 386.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Behind end doors are two adjustable/removable shelves and two grommets with cover in back panel | Yes |
| Behind paired center doors is one fixed shelf, one drawer with hand cut-out, two storage compartments and one bottom shelf surface | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Sandblasted oak veneers in Weathered Greige finish | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Four touch latch doors with cast aluminum textured overlays on fronts in Graphite finish | Yes |
| Two grommets with cover in back panel | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
| Qty On Hand | 7 |