Sculptural and unique, the Cordoba round chairside table is crafted from cast aluminum in a bronze finish. The gallery top features an unadorned rim and a surface etched with a bulls-eye pattern. The circles continue along the slender pedestal and dome-shaped base, adding texture and visual appeal.
Product Details
| Cubes | 3.78 |
|---|---|
| Overall Product Height | 24 |
| Overall Product Width | 10 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Accent Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 10.0 |
| Total Shipping Weight | 10.0 |
| Website Material | Metal |
| Glides | Yes |
| Felt bottom for floor protection | Yes |
| Cast aluminum pedestal table in Bronze finish | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 10 in (25.4 cm) |
| Height | 24 in (60.96 cm) |
| Width | 10 in (25.4 cm) |