Cohesion Program Madox Upholstered Side Chair 2220-880-41
Product Details
| Dimensions | 20W x 27D x 39H in. |
|---|---|
| Seat Height | 20 in. |
| Inside Width | 20 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Dimensions | 60.75W x 30D x 30H in. |
|---|
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60.75 × 30 in |
| Brand | Artistica Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | ANTICO |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cohesion Program |
"*" indicates required fields
| Dimensions | 20W x 27D x 39H in. |
|---|---|
| Seat Height | 20 in. |
| Inside Width | 20 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
Updated traditional design in mahogany solids and veneers, and select hardwoods in the Antico finish, a warm medium brown tone with a hint of gray.
| Dimensions | 66W x 13.25D x 34H in. |
|---|
Mid-Century design in mahogany and select hardwoods. Available in standard fabric 153671, a linen and cotton blend with a soft hand in a natural greige coloration. The Grigio finish is a warm gray tone with wire brushing.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 24W x 25D x 37H in. |
|---|---|
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 20 in. |
| Inside Width | 22 in. |
| Inside Depth | 20 in. |
| Swivel | Yes |
|---|
Hampton offers a relaxed traditional design with a touch of modern. The dual tone black cherry finish offers contrasting tops and backs with beautiful antique gunmetal hardware making this collection an easy choice for your workspace.
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
|---|---|
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Locking File Drawers | Keeping your important documents under lock and key! |
| Removable Dividers | Organize your items, any shape or size. |
The Caraway collection is a rustic farmhouse style collection made of beautiful Oak and Birch veneers complimented by brass finish hardware. Nothing was spared when it comes to the quality, design and special features on this transitional style collection.
| Storage | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| 2 AC outlets | Conveniently located electrical outlets. |
|---|---|
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
| Drop Front Keyboard Drawer | Keep your desk workspace clean and organized with a convenient pullout keyboard drawer. You have the choice to use for a keyboard or storage. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Locking File Drawers | Keeping your important documents under lock and key! |
| Removable Dividers | Organize your items, any shape or size. |
| Power | Yes |
|---|
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Sea grass accents combined with the White Sands finish exudes modern coastal charm | Yes |
| Drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Bottom file drawers accept letter or legal size files | Yes |
| Center drop front drawer has a cord management cutout | Yes |
| Dual USB and power outlet mounted on the desk top | Yes |
| Dimensions | 62.00″W X 25.00″D X 30.50″H |
| Weight | 189.60 lbs |
The West End Writing Desk is a true workhorse! Styled with metal X details on the ends, it can be used on its own as a writing desk, or can be combined with the corner table and lift top desk to create a comprehensive home office. This desk comes with two drawers. The right drawer has a drop-down front.
| Constructed of select hardwoods and random matched Oak veneers on the tops | Yes |
|---|---|
| A true coastal styling – Finn is a combination of soft gray tops that beautifully accentuate the white case | Yes |
| Louver accents on the desk sides | Yes |
| Drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing guides | Yes |
| Bottom file drawers accept letter or legal size files | Yes |
| Center drop-front drawer has ball-bearing extension guides and a cord management cutout | Yes |
| Dimensions | 62.00″W X 25.00″D X 30.50″H |
| Weight | 205.03 lbs |
| Bottom file drawers accept letter size files | Yes |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.