Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
You may be interested in…
4/6-5/0 Panel Headboard
Product Details
| 4/6-5/0 Panel Headboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
|---|---|
| 4/6-5/0 Panel Headboard | 50270-50271-50272 Queen Panel Bed Fully Assembled Size: 63 3/4″ wide x 85 1/8″ deep x 60″ high |
| Dimensions | 63.75″W X 01.75″D X 60.00″H |
| Weight | 90.39 lbs |
| 50270-50271-50272 Queen Panel Bed Fully Assembled Size: 63 3/4″ wide x 85 1/8″ deep x 60″ high | Yes |
5/0 Panel Footboard
Product Details
| 5/0 Panel Footboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
|---|---|
| 5/0 Panel Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support leg(s) with a built-in leveler attached to each slat |
| Dimensions | 63.75″W X 02.50″D X 17.00″H |
| Weight | 31.97 lbs |
| Includes wood support slats for bedding and wood support leg(s) with a built-in leveler attached to each slat | Yes |
5/0-6/6 Panel Bed Rails
Product Details
| 5/0-6/6 Panel Bed Rails | Constructed of Cherry veneer with metal accents |
|---|---|
| Dimensions | 81.00″W X 01.00″D X 10.75″H |
| Weight | 52.91 lbs |
6/0-6/6 Panel Footboard
Product Details
| 6/0-6/6 Panel Footboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
|---|---|
| 6/0-6/6 Panel Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support leg(s) with a built-in leveler attached to each slat |
| Dimensions | 79.75″W X 02.50″D X 17.00″H |
| Weight | 40.79 lbs |
| Includes wood support slats for bedding and wood support leg(s) with a built-in leveler attached to each slat | Yes |
6/0-6/6 Panel Headboard
Product Details
| 6/0-6/6 Panel Headboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
|---|---|
| 6/0-6/6 Panel Headboard | 50280-50281-50272 King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 85 1/8″ deep x 60″ high |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | 50280-50281-50282 California King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 89 1/8″ deep x 60″ high |
| Dimensions | 79.75″W X 01.75″D X 60.00″H |
| Weight | 114.64 lbs |
| 50280-50281-50272 King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 85 1/8″ deep x 60″ high | Yes |
| 50280-50281-50282 California King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 89 1/8″ deep x 60″ high | Yes |
Bedroom
Product Details
| Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework | Yes |
|---|---|
| All drawers have dovetail joinery and ball bearing extension guides | Yes |
| Bottom drawer has a Cedar veneer bottom, all others are felt-lined | Yes |
| Dust panel under bottom drawer | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 40.00″W X 19.00″D X 54.00″H |
| Weight | 198.41 lbs |
Home Office
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Rocker | Yes |
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Gas lift height adjustment handle | Yes |
| Adjustable seat height from floor: 17 1/2″ – 21 1/2″ | Yes |
| Swivel and five-prong tilt base with rocker tension adjustment knob | Yes |
| Equipped with casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring | Yes |
| Upholstered with 100% Polyester | Yes |
| Cleaning Code: S | Yes |
| Dimensions | 20.25″W X 27.50″D X 38.00″H |
| Weight | 44.09 lbs |
Maisie Bookcase
Product Details
| Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal accents | Yes |
|---|---|
| Four fixed shelves | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 40.00″W X 14.50″D X 78.50″H |
| Weight | 141.09 lbs |
Maisie King Panel Bed
Product Details
| 5/0-6/6 Panel Bed Rails | Constructed of Cherry veneer with metal accents |
|---|---|
| 6/0-6/6 Panel Headboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | 50280-50281-50272 King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 85 1/8″ deep x 60″ high |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | 50280-50281-50282 California King Panel Bed Fully Assembled Size: 79 3/4″ wide x 89 1/8″ deep x 60″ high |
| 6/0-6/6 Panel Footboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal framework |
| 6/0-6/6 Panel Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support leg(s) with a built-in leveler attached to each slat |
Maisie Lateral File Cabinet
Product Details
| Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal accents | Yes |
|---|---|
| Two file drawers have dovetail joinery, ball-bearing extension guides, and accept letter or legal size files | Yes |
| Anti-tip interlock system installed | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 36.00″W X 22.00″D X 30.50″H |
| Weight | 92.59 lbs |
Maisie Mirror
Product Details
| Constructed of hardwood solid with metal framework | Yes |
|---|---|
| Framed, beveled-edge mirror | Yes |
| Attaches to dresser with included bolts and two upright support rails | Yes |
| Dimensions | 35.50″W X 01.75″D X 42.00″H |
| Weight | 38.58 lbs |
Maisie Rectangle Cocktail Table
Product Details
| Constructed of Poplar solid and Cherry veneer | Yes |
|---|---|
| Beveled-edge glass top | Yes |
| Center fixed shelf | Yes |
| Two drawers have dovetail joinery, and ball bearing extension guides | Yes |
| Equipped with removable casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring. | Yes |
| Dimensions | 50.00″W X 26.00″D X 18.00″H |
| Weight | 148.81 lbs |
Maisie Round Cocktail Table
Product Details
| Constructed of Poplar solid and Cherry veneer | Yes |
|---|---|
| Beveled-edge glass top | Yes |
| Center fixed shelf | Yes |
| Drawer has dovetail joinery and wood-on-wood guides | Yes |
| Equipped with removable casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring | Yes |
| Dimensions | 38.00″W X 38.00″D X 18.00″H |
| Weight | 110.67 lbs |
Maisie Writing Desk
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of hardwood solid and Cherry veneer | Yes |
|---|---|
| All drawers have dovetail joinery and ball-bearing extension guides, two outside storage drawers have felt-lined bottoms | Yes |
| Dimensions | 60.00″W X 24.00″D X 30.50″H |
| Weight | 101.41 lbs |
Occasional Tables
Product Details
| Constructed of Poplar hardwood solid and Cherry veneer | Yes |
|---|---|
| Beveled-edge glass top | Yes |
| Center fixed shelf | Yes |
| Drawer has dovetail joinery, and ball bearing extension guides | Yes |
| Dimensions | 14.00″W X 25.00″D X 24.50″H |
| Weight | 72.75 lbs |