Shaker Executive Home Office Executive Desk for Return – 6550
Features
| Customizable | Yes |
|---|
Product Details
| Material | Alder |
|---|---|
| Hardware | 7 Knobs |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Customizable | Yes |
|---|
| Height | 29 3/4″ |
|---|---|
| Width | 29 1/2″ |
| Depth | 22″ |
| Collection | Executive Office |
| Wood Type | Alder |
| Dimensions | 22 × 29.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Archbold Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Alder |
| Style | Traditional |
| Collection | Shaker Executive Home Office |
| Features | Customizable |
"*" indicates required fields
| Customizable | Yes |
|---|
| Material | Alder |
|---|---|
| Hardware | 7 Knobs |
| Outside Dimensions | 62W x 36D x 36H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 50W x 21D |
| Seat | 20H |
| Arm | 24H |
| Back Rail Height | 33H |
| Throw Pillows | 2 – 18″ |
| Com | Plain: 14.50 yds, Repeat of 2-14″: 18.25 yds, Repeat of 15-27″: 19.75 yds |
| Weight | 85 lbs. |
| Seat Cushion | Hallmark Seat |
| Back Cushion | Fiber Back |
| Outside Dimensions | 20W x 24D x 38.5H |
|---|---|
| Inside Dimensions | 20W x 17D |
| Seat | 20.5H |
| Com | Plain: 3.00 yds, Repeat of 2-14″: 3.75 yds, Repeat of 15-27″: 4.25 yds |
| Weight | 25 lbs. |
This 35-inch wide file chest features a bow front design with an interlocking molding design and statement hardware. Two full-extension locking file drawers accommodate letter and legal files. The piece is crafted from quartered ash veneers in a wire-brushed dove gray finish
| Dimensions | 35W x 22.5D x 30.5H in. |
|---|
Contemporary designs in maple veneers and select hardwoods in a smooth ivory finish with custom hardware and decorative metal base in a warm silver leaf finish. The two locking file drawers will accommodate legal and or letter size files folders.
| Dimensions | 38W x 24.25D x 36.25H in. |
|---|
The Ramsey mobile file, featuring a full-extension storage drawer at the top and legal/letter file drawer below. The finished back allows the piece to be floated in the room.
| Storage | Yes |
|---|
| Dimensions | 17.75W x 22D x 24H in. |
|---|
| Dimensions | 66″W x 24″D x 77″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 60.96cm D x 195.58cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered 1″ bevel glass doors ; 1 wood framed tempered glass shelf behind each door |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf at center |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 15 lbs for each glass shelf, 100 lbs for wood shelf |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.