Shaker Executive Home Office 2 Drawer Lateral File – 6552
Features
| Customizable | Yes |
|---|
Product Details
| Height | 29 3/4″ |
|---|---|
| Width | 29 1/2″ |
| Depth | 22″ |
| Collection | Executive Office |
| Wood Type | Alder |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Customizable | Yes |
|---|
| Height | 29 3/4″ |
|---|---|
| Width | 64 1/4″ |
| Depth | 22″ |
| Collection | Executive Office |
| Wood Type | Alder |
| Dimensions | 22 × 64.25 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Archbold Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Shaker Executive Home Office |
| Features | Customizable |
"*" indicates required fields
| Customizable | Yes |
|---|
| Height | 29 3/4″ |
|---|---|
| Width | 29 1/2″ |
| Depth | 22″ |
| Collection | Executive Office |
| Wood Type | Alder |
| Customizable | Yes |
|---|
| Height | 29 3/4″ |
|---|---|
| Width | 64 1/4″ |
| Depth | 27 1/2″ |
| Collection | Executive Office |
| Wood Type | Alder |
| Customizable | Yes |
|---|
| Material | Alder |
|---|---|
| Hardware | 7 Knobs |
| Customizable | Yes |
|---|
| Material | Alder |
|---|---|
| Hardware | 7 Knobs |
| Customizable | Yes |
|---|
| Height | 52 3/8″ |
|---|---|
| Width | 19″ |
| Depth | 22″ |
| Collection | Executive Office |
| Wood Type | Alder |
Transitional designs crafted from quartered oak veneers and select hardwoods in a dark walnut finish and custom hardware in a pewter finish. The two locking full-extension file drawers accommodate legal and or letter size files. The soft concave shape is highlighted with undulating drawer fronts.
| Dimensions | 36.75W x 25D x 35H in. |
|---|
Camden’s sophisticated, yet contemporary architecture makes itself at home in any living area, from the family room to the office and everywhere in between. Clean lines complement sleek architecture often found in modern spaces, but a warm gray finish and antique nickel hardware make this collection ideal for traditional homes, as well. A coordinating bookcase hutch can be added for additional storage or match it with other Camden pieces for endless custom configurations.
Hampton offers a relaxed traditional design with a touch of modern. The dual tone black cherry finish offers contrasting tops and backs with beautiful antique gunmetal hardware making this collection an easy choice for your workspace.
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
|---|---|
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Locking File Drawers | Keeping your important documents under lock and key! |
LATERAL FILE CABINET
Shabby chic design with a bit of vintage.
The Plymouth lateral filing cabinet boasts a shabby chic design with contrasting wood finishes and paneled construction. With an overall graywash finish accented by a dark surface, Plymouth is ideal for those who like a bit of vintage design in their modern lives. And with file drawers and adjustable storage, Plymouth allows you to create the home office that best fits your needs.
Two locking file drawers equipped to accommodate letter- or legal-sized hanging files
Anti-tip device
DIMENSIONS
32″H x 36″W x 21″D
Custom Options
Choose from more than 300 domestically made frames that can be customized to suit your personal style.
Trusted Like No Other
With more than 130 years of experience, we are committed to comfort and durability that lasts.
Our Blue Steel Spring™ Promise
Perfected over the years, this innovative and patented ribbon of steel provides unmatched comfort and durability that is guaranteed for life.
Featuring a diverse range of residential furnishings, Flexsteel offers remarkably comfortable handcrafted upholstered and wood furniture products to support every room in the home. A unique, patented steel seat spring is at the heart of Flexsteel’s upholstered furniture and is the origin behind the company’s name.
| Dimensions | 31″W x 22″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 78.74cm W x 55.88cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/ english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | anti-tipping locking mechanism |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 75 lbs for top |
Create a retreat in your home you won’t want to leave with the Hawthorn collection. traditional styling made fresh with this attractive design, reinforced by quality craftsmanship. Subtle touches such as the beautiful oil rubbed hardware will make the Hawthorn collection an easy match to enhance your space.
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
|---|---|
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Removable Dividers | Organize your items, any shape or size. |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.