Artistica Upholstery Natalie Woven Swivel Chair
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Dimensions | 37W x 38D x 32.5H in. |
|---|---|
| Seat Height | 16.75 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| As Shown | Body Fabric: 2358-11 Grade 3 |
| Weight | 80.00 lbs |
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Another master class in comfort, the Rita series is carefully designed to provide overscaled appearance and seating depth in a conventional footprint. The sectional appears larger boasting 10-inch track arms and plenty of seating room. The sectional components are standard with lux down kidney pillows, ultra down seat cushions, and blend down back cushions.
| Dimensions | 126W x 126D x 33H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 17 in. |
| Inside Width | 93 in. |
| Inside Depth | 93 in. |
| Dimensions | 126 × 126 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Artistica Home |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Artistica Upholstery |
"*" indicates required fields
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 37W x 38D x 32.5H in. |
|---|---|
| Seat Height | 16.75 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| As Shown | Body Fabric: 2358-11 Grade 3 |
| Weight | 80.00 lbs |
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 31W x 30D x 29H in. |
|---|---|
| Arm Height | 29 in. |
| Seat Height | 17 in. |
| Inside Width | 20.5 in. |
| Inside Depth | 21.5 in. |
| As Shown | Body Fabric: 2316-11 Grade 2 FINISH: ARLINGTON |
| Weight | 90.00 lbs |
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 34W x 36D x 33H in. |
|---|---|
| Seat Height | 17.5 in. |
| Inside Width | 24.5 in. |
| Inside Depth | 24.5 in. |
| As Shown | Body Fabric: 2316-31 Grade 2 |
| Weight | 70.00 lbs |
Smartly scaled tub chair featuring a pair of elliptical trim overlays forming a butterfly shape. The wood base surrounding the swivel mechanism allows for your choice of finish. Due to the design, striped fabrics are not recommended.
| Swivel | Yes |
|---|
| Dimensions | 31W x 30D x 29H in. |
|---|---|
| Arm Height | 29 in. |
| Seat Height | 17 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Dimensions | 38W x 39.5D x 36H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24.5 in. |
| Seat Height | 20 in. |
| Inside Width | 27 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| As Shown | Body Fabric: 2316-42 Grade 2 |
| Weight | 120.00 lbs |
Emily arm steel 2s Power left w/LS

Our products are handcrafted in the USA with a focus on using American suppliers and local artisans. Handcrafted to the highest standards, CR Laine artisans build your upholstery one at a time combining new processes and equipment with time-tested premium construction techniques. Frame rigidity and strength comes from select hardwoods or engineered hardwoods with joints that are either double-doweled, glued, screwed, and blocked on every corner or mortise and tenon construction. Comfortable seating begins with rows of double-coil steel springs positioned within the frame supported by a platform of poly webbing and steel bands, where applicable. Artisans then tie each coil to the frame with fine twine in eight directions. Eight-way hand-tied suspension is a heritage technique that requires exceptional skill and creates our signature “sit” that is soft, supportive, and flexible. Seat cushions are constructed with high resiliency soy-based foam that is wrapped in fiber then encased in a soft fabric ticking which reduces abrasion and helps fabric wear longer. Loose back cushions are baffled to hold the fiber in place.
Free Delivery - Not Available In Store
If you love the idea of contemporary style that’s ultra warm and inviting, this sectional is casual refinement you’ll love living with. Lightening things up in a fresh neutral tone, this sectional is covered in a decadently soft microfiber that’s love at first touch. Rest assured, ultra-deep 45″ seats and reversible cushions you can flip and fluff nicely accommodate, while clean-lined styling and wide track arms make a fashion statement.
We are featuring a three piece sectional which includes our newest cuddler frame offering extra room to pull up your knees and snuggle into a good movie, book, nap, or however you relax.
| Dimensions | 168W x 106D x 34H in. |
|---|
Emily Steel C22, PDCDP
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.