Los Altos Danville Ottoman 1930-44
Product Details
| Dimensions | 29W x 20D x 18H in. |
|---|---|
| Seat Height | 15 in. |
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Dimensions | 88W x 39D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 17 in. |
| Inside Width | 75 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 34 in |
| Brand | Tommy Bahama Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | 9999 MUST SPECIFY |
| Style | Transitional |
| Collection | Los Altos |
"*" indicates required fields
| Dimensions | 29W x 20D x 18H in. |
|---|---|
| Seat Height | 15 in. |
| Dimensions | 31W x 35D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 21 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
The signature Marion chair features a graceful open fretwork pattern on the outside back of the frame. Using contrast fabrics on the outside back not only adds visual interest to the correlation, but highlights the flowing lines of the silhouette.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 29W x 38D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 21 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 23 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
Strong horizontal lines including channel detailing that wrap around the end panels are accentuated by the custom bar pulls. The four drawers are full-extension and self-closing making the single dresser ideal for smaller spaces or side-by-side for two.
| Dimensions | 52W x 18D x 37H in. |
|---|---|
| Weight | 242.00 lbs |
The ideal pairing of comfort with the upholstered back and design in the contemporary style of an X-back lumbar area defines the detailing of the dining chair. Available as shown in the Ellerston fabric 429141, a woven construction with the appearance of natural linen, in a soft golden maize coloration trimmed in a spaced, natural finished nailhead.
| Fabric | Yes |
|---|
| Seat Height | 19 in. |
|---|---|
| Inside Depth | 20 in. |
| Dimensions | 23.5W x 25.75D x 39.5H in. |
| Arm Height | 25.5 in. |
| Inside Width | 20.25 in. |
| Weight | 37.50 lbs |
Conversation Sofa
PILLOWS: One pair style #35, 20”
BACK STYLE: Semi-attached inside back
LEGS : Tapered legs (removable)
WOOD FINISH: Mocha
NAILHEAD: Medium size
Brushed Nickel shown
Dimensions:
Length: 110″
Depth: 52″
Height: 38″
Inside Length: 82″
Seat Height: 20″
Seat Depth: 21″
Arm Height: 25″
About Smith Brothers Furniture
Nestled in the heart of this magnificent country, lies the small town of Berne, Indiana. Set apart from the fast paced, trend chasing city centers, you are more likely to hear the clip clop of horse feet than sirens or blaring horns. Fields stretch across the horizon and time-honored traditions govern daily life. It is here that a sense of pride in quality craftsmanship grows deep. This community, who’s rich history has instilled integrity and respected values, is the foundation for Smith Brothers upholstery.
Every decision here is made with a heart for people. Whether it be the quality of lumber framing the furniture or the types of games to be played at the company picnic, it all comes down to doing what is right, not only for the customer, but for the family of employees.
This is why nothing, but the best is considered when it comes to sourcing components for each and every Smith Brothers piece. Hardwood maple, steel coil springs, highest quality foam, gorgeous textiles, top grain leathers and more are all selected for their strength, durability, and beauty. Each sofa, chair, or ottoman is designed to be a treasured part of a home for years to come.
Kennedy is the sleek and casual sofa that fits any size space. A combination of clean lines, narrow track arms, welt trim and decorative wood legs give it a classic, understated style that blends easily with any decor. Patented ComfortCore® cushions provide just the right amount of support for a long or short sit. Includes two 20” accent pillows. A matching ottoman is available separately.
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Sleek and casual sofa | Yes |
|---|---|
| Classic, understated style blends with existing pieces | Yes |
| Patented ComfortCore® cushions | Yes |
| Narrow track arms save space | Yes |
| Decorative wood legs | Yes |
| Welt trim | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
| Matching ottoman available separately | Yes |
Turn any room into a stylish and functional guest room with the Leah Queen Sleep Sofa. Its sleek profile is perfect for smaller spaces, yet it opens up to become a super comfortable Queen bed, complete with a Supreme ComfortTM quilted innerspring mattress measuring 5.5” thick. By day, this sleeper is a true beauty too, with curving rolled arms, welt trim and patented ComfortCore® cushions that provide optimum support for a long or short sit. Includes two 18” accent pillows.
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Stylish and versatile sleeper | Yes |
|---|---|
| Curving rolled arms | Yes |
| Elegant welt trim | Yes |
| Patented ComfortCore® seat cushions | Yes |
| Includes two 18” accent pillows | Yes |
| Includes standard Supreme ComfortTM quilted innerspring mattress | Yes |
| Queen mattress dimensions 71.5” L x 60” W x 5.5” H | Yes |
| Recommended Queen sheet size 110” L x 90” W (approx.) | Yes |
| Total length of sleper when bed 90.5″ from the back of the sofa to the front of the sleeper mechanism when the bed is pulled out for use. | – |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions that maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
The Brooks Reclining Sofa offers a casual blend of comfort and function, with an updated look that’s cleaner and less overstuffed than you’d expect. Convenient latch releases on the outside arms allow you to easily adjust the left and right backs and legrests for personalized reclining comfort, or recline without raising the legrests for even more comfort options. A thinner back and smaller arm posts give Brooks a modern, tailored silhouette that blends well with a variety of room styles.
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Clean, casual style | Yes |
|---|---|
| Chaise seats and legrests | Yes |
| Smaller arm posts and thinner arm pads provide a stylish, tailored look | Yes |
| Thinner back design looks less overstuffed | Yes |
| Dual side latch releases | Yes |
| Both sides can recline independently, without activating the legrests | Yes |
| Single needle top-stitching on the chaise seats | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
Traditional Sofa
Classic elements include the panel rolled arms and turned feet while the loose pillow back adds a laid-back, inviting feel. Make this sofa your own when you choose from a variety of fabrics to best match your color palette. You can even add nailhead trim if you like a little more elegance in your furniture. Made in America, you’ll be enjoying this sofa for years to come.
Dimensions
Width: 94″ W
Depth: 41″ D
Height: 42″ H
About Bassett Furniture
Bassett Furnitures rich heritage is a source of great pride for us. It’s a story that goes back to 1902, when furniture making was shifting from local cabinet makers to larger scale production to keep up with the growth of America. Bassett’s blend of style, comfort and value has been trusted for more than a century and made it one of the most recognizable brands in America. Today, Bassett is passionate about developing fashionable and innovative home furnishings at a great value, as well as offering a number of exceptional services to meet your needs.
Leather Quality
Natural markings give leather character, each hide unique and distinctive.
Upholstery Quality
For more than 100 years, we’ve been perfecting the art of crafting furniture.
Wood Quality
We harvest select Appalachian hardwoods and bring them new life as your furniture.
The Morrison Reclining Sofa is a family favorite that’s designed for comfort and durability. It features a tufted back and chaise seats, plus amply padded arms to cradle you in comfort. Patented La-Z-Boy® technology allows the ultra-plush seats and backs to move together or independently for a wide range of reclining positions, with or without raising the legrests. Convenient latch releases on the outside arms allow you to easily adjust the left and right backs and legrests for personalized reclining comfort.
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Family-friendly style | Yes |
|---|---|
| Reclines easily with dual side latch releases | Yes |
| Left and right seats can recline independently, with or without raising the legrests | Yes |
| Tufted back, arms and chaise seats | Yes |
| Generously padded arms | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.