Product Details
| Dimensions | 88W x 44D x 29.5H in. |
|---|
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Dimensions | 88W x 44D x 29.5H in. |
|---|
| Weight | 136 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 88 × 29.5 in |
| Brand | Tommy Bahama Outdoor Living |
| Color | Brown |
| Detail Color | MEDIUM BROWN |
| Style | Contemporary |
| Collection | Abaco |
"*" indicates required fields
| Dimensions | 117W x 82D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 16 in. |
| Inside Width | 98 in. |
| Inside Depth | 63 in. |
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 88W x 37.5D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 15.5 in. |
| Inside Width | 78 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7192-11 Grade B CS3420-33-40 Abaco Sofa Cushion Set Body: 7192-11 GradeB |
The sofa offers a soft contemporary design with a hand-finished aluminum frame emulates the look of English walnut, with flat woven all-weather wicker finished to replicate the rich tones of leather. Accent pillows are optional, allowing for unlimited customization.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 88W x 38D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 16 in. |
| Inside Width | 78 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
| Dimensions | 60W x 60D x 30H in. |
|---|---|
| Diameter | 60 in. |
Free Delivery - Not Available In Store
Indulge in backyard bliss. This outdoor multi-use table has a straightforward sense of style with its light gray resin wicker. The table’s rust-proof aluminum is enhanced with a wood-look finish, weathering the elements and keeping your aesthetic casually cool.
The rectangular dining table accommodates 8 guests comfortably. Its double pedestal base supports a top with wavy glass inserts. The center of the table features an umbrella passthrough, with a monogrammed TB insert cap when an umbrella is not used.
| Dimensions | 88W x 44D x 29H in. |
|---|
Mimicking the texture and look of concrete, this dining table features a matte gray finish and sleek, minimalist silhouette. The pedestal design maximizes legroom ensuring the comfort of family and friends.
The 88×48 inch rectangular dining table offers ample seating for 8 guests. The table features an open plank design with the grain pattern in the teak running the length of the slats. The architectural trestle base features elegant flared legs and a stretcher that supports an optional umbrella. The top has an aluminum insert with the TB logo to conceal the pass-through when an umbrella is not in use.
| Dimensions | 88W x 48D x 28.75H in. |
|---|
Free Delivery - Not Available In Store
Alfresco living is easy to love with this multi-use table. Its raised height makes it perfect for mealtime, game time, a round of cards or a round of drinks. Resin wicker over a rust-free aluminum frame lends an upscale aesthetic that’s downright durable. Aluminum top is conveniently water and stain resistant.
The 88-inch rectangular dining table will accommodate up to 8 guests, offering ample serving room with its 42-inch width. A pass-through in the center of the top accommodates an umbrella, and a decorative insert with the TB Monogram is included in cases where an umbrella is not used.
| Dimensions | 88W x 41.5D x 29.5H in. |
|---|
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.