Abaco Round Dining Table
Product Details
| Dimensions | 60W x 60D x 30H in. |
|---|---|
| Diameter | 60 in. |
Call for Pricing
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 88W x 37.5D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 15.5 in. |
| Inside Width | 78 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7192-11 Grade B CS3420-33-40 Abaco Sofa Cushion Set Body: 7192-11 GradeB |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 88 × 34 in |
| Brand | Tommy Bahama Outdoor Living |
| Color | Brown |
| Style | Coastal/Tropical |
| Collection | Abaco |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
| Dimensions | 60W x 60D x 30H in. |
|---|---|
| Diameter | 60 in. |
The sofa offers a soft contemporary design with a hand-finished aluminum frame emulates the look of English walnut, with flat woven all-weather wicker finished to replicate the rich tones of leather. Accent pillows are optional, allowing for unlimited customization.
| Leather | Yes |
|---|
| Dimensions | 88W x 38D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 16 in. |
| Inside Width | 78 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
| Dimensions | 117W x 82D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 16 in. |
| Inside Width | 98 in. |
| Inside Depth | 63 in. |
| Dimensions | 88W x 44D x 29.5H in. |
|---|
Offering a fresh perspective on contemporary outdoor living, designs in Mozambique seamlessly blend clean lines and a strong linear aesthetic. Each piece is meticuloulsy crafted from Eclipse synthetic teak in an exquisite taupe-gray finish. This sustainable, eco-friendly material not only features exceptional durability, but requires minimal maintenance.
| Dimensions | 90W x 44D x 30H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 17 in. |
| Inside Width | 81 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 83W x 36.5D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 22.5 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 79.5 in. |
| Inside Depth | 22.5 in. |
| As Shown | Body Fabric: 7309-11 Grade C 3450-33-CS 7309-11 |
The soft curve of the arm with the clean architectural lines of the back and base of the sofa create a striking profile. Note the pitch of the back cushion delivers superlative comfort. The casual contemporary designs feature an elegant light taupe finish with ivory cerusing, highlighting the natural beauty of the grain. The outdoor-rated finish withstands the elements and test of time.
| Dimensions | 83W x 37D x 34H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 80 in. |
| Inside Depth | 23 in. |
The sofa offers a herringbone pattern of all-weather wicker in blended tones of ivory, taupe, and gray. Choose from hundreds of easy-care performance fabrics to make a personal style statement.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 82W x 38D x 38H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 19 in. |
The sofa showcases the vertical herringone pattern of synthetic materials ideal for withstanding the elements. The English seams of the seat and back cushions create a clean, contemporary design.
| Dimensions | 81W x 38D x 33H in. |
|---|---|
| Arm Height | 23 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Inside Width | 76 in. |
| Inside Depth | 24 in. |
Deep seating is supported by a minimalistic frame with distinct saber legs. The back of the sofa features the iconic quatrefoil design with intersecting lines, offering an elegant complement to the color and pattern in the upholstered back cushions. The velcro straps are standard in fabric 7409-11 which complements the ivory finish. Accent pillows shown are optional.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 95W x 34D x 36H in. |
|---|---|
| Arm Height | 24 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Inside Width | 89 in. |
| Inside Depth | 22 in. |
When you invest in a new piece for your home, you deserve quality you can trust and service you can rely on. By choosing this item from Lott’s Furniture, you are getting the best of both worlds:
Curated for Lasting Quality: We don't sell fast furniture. Every item in our catalog is hand-selected by our team for durability, comfort, and exceptional design, ensuring it stands up to your everyday life.
See It, Touch It, Test It: Skip the guesswork of online shopping. You can experience the quality and comfort of our collections firsthand at our showrooms.
The Local Advantage: We are proud to be your local furniture experts. Whether you are shopping near our Waycross, GA showroom (401 Mary St.) or our Fernandina Beach, FL location (2110 Sadler Square), you get personalized, neighborly service that big-box stores simply can't match.
Hassle-Free Delivery: Say goodbye to boxes left on the curb. Our dedicated delivery team serves Southeast Georgia and Northeast Florida, ensuring your new furniture arrives safely and is set up right where you want it.
Support Your Community: When you shop with Lott's, your dollars stay local, supporting businesses and families right here in our region.