Crafted from cast resin over a steel frame, the Arbor chairside table artfully juxtaposes modern materials with natural forms. Finished in a Chalky White, the faux bois base evokes tree branches, while the top echoes the shape of a cross-cut tree trunk slice. The unique character of this asymmetrical design brings movement and flow.
Product Details
| Cubes | 13.64 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Chalky White |
| Overall Product Height | 25 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 73.0 |
| Total Shipping Weight | 73.0 |
| Website Material | Metal, Plaster and Wood |
| Chalky White finish | Yes |
| Faux bois table of cast resin over steel frame | Yes |
| Glides | Yes |
| Stretchers | Yes |
| Depth | 26 in (66.04 cm) |
| Height | 25 in (63.5 cm) |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 18 |