Shape and quiet finishes make a daringly uncomplicated statement in the Ellison side table. Rounded corners create sophistication on the Adobe faux stone top, while a Sandblasted White finish on the base offers gentle texturing.
Product Details
| Cubes | 16.8 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 315 Adobe |
| Overall Product Height | 24 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 86.0 |
| Total Shipping Weight | 86.0 |
| Website Material | Wood |
| Pitted faux stone in Adobe finish on top section with rounded corners; quartered ash bottom section in Sandblasted White finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 24 in (60.96 cm) |
| Height | 24 in (60.96 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 48 |