Fire Relief Supply Drive > Drop-Off Details
The Menton panel bed takes a modernist approach to design with clean lines and inspired architectural details. Natural textures are highlighted in the upholstered frame, which features a butterfly flange on the headboard. The exposed wood feet add a sophisticated touch in Sutton finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 26.38 |
| Fabric | B145 |
| Fabric Shown | B145 |
| Finish Shown | WDF – 352 Sutton |
| Floor To Top Of Side Rail | 17.25 in and 43.81 cm |
| Interior Bed Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Kitted Skus | 352FR08, 352H08 |
| Overall Product Height | 55.75 |
| Overall Product Width | 78.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 352FR08 Footboard/Side Rails and 352H08 Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Menton |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 162.1 |
| Sizelabel | California King |
| Total Shipping Weight | 162.1 |
| Available in fabric B145 | Yes |
| Fully upholstered headboard, footboard & side rails with exposed wood feet in Sutton finish | Yes |
| Headboard has butterfly flange | Yes |
| Tack glides | Yes |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Slat Height | 9.50 in and 24.13 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 94.75 in (240.66 cm) |
| Height | 55.75 in (141.6 cm) |
| Width | 78.38 in (199.09 cm) |
| Qty On Hand | 0 and DC 4 |